Drewniane czy laminowane – jakie podłogi wybrać do domu?

Kategoria: Blog

Podłogi drewniane czy laminowane

Przy wykańczaniu wnętrz dobrze jest przemyśleć każdy detal, w końcu urządzamy swój własny kąt, w którym spędzimy długie lata. Kolory ścian czy meble stosunkowo łatwo jest wymienić w razie, gdy się nam znudzą – gorzej jest z podłogą. Ten element wnętrza zmienia się zdecydowanie rzadziej, więc warto przed podjęciem decyzji o rodzaju połogi rozważyć wszystkie możliwe opcje i wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Do wyboru mamy wiele rodzajów podłóg, ale tu skupimy się na dwóch – drewnianych i laminowanych. Jakie są zalety każdej z nich?

Podłoga laminowana

Jest to rodzaj podłóg panelowych, które mają budowę warstwową. Wierzchnia (dekoracyjna) warstwa to laminat z nadrukowanym wzorem, często do złudzenia przypominającym naturalne materiały. To właśnie ta warstwa decyduje o odporności naszej podłogi na ścieranie, środki chemiczne, światło i wysoką temperaturę.

Środek takiego panelu to zazwyczaj płyta MDF lub HDF, od niej zależy wytrzymałość podłogi na wszelkie urazy mechaniczne – np. uderzenia czy wgniecenia. Spodnia warstwa zapewnia stabilność kształtów oraz wymiarów paneli, a wykonana jest najczęściej z laminatu.

Montaż tej podłogi jest dziecinnie prosty. Układa się ją na wpust i pióro z użyciem kleju lub bez niego – na zatrzask. Przed montażem trzeba ułożyć pod nią warstwę specjalnej pianki, która wyrównuje podłoże i częściowo niweluje nieprzyjemny odgłos towarzyszący chodzeniu po niej.

Podłoga drewniana

Panele drewniane mają też budowę warstwową, ale wszystkie warstwy składają się z elementów drewnianych. Wierzchnia warstwa to tak zwane lico, zrobione jest ze szlachetnych odmian drewna. To od niej zależy wygląd podłogi.

Środkowa warstwa składa się z małych i cienkich deszczułek, najczęściej sosnowych sklejonych ze sobą tak, aby ich słoje były do siebie prostopadłe. Dzięki temu panele są odporniejsze na wilgoć niż drewno lite. Spód paneli zrobiony jest z drewna niższej jakości lub okleiny drewnianej. Większość paneli jest już fabrycznie pokryta lakierem, co przyśpiesza kładzenie podłogi.

Drewniana podłoga będzie na pewno droższa, ale posłuży nam dłużej, będzie się mniej niszczyć i nie będzie miała nieprzyjemnego efektu dźwiękowego przy chodzeniu po niej.

Wybór zależy od naszych preferencji oraz budżetu jakim dysponujemy.